Kciuk do góry, idę w góry – reaktywacja /03.-07.05.2023/
Kciuk do góry, idę w góry 2023 jest kontynuacją projektu aktywizacji społecznej młodzieży ze spektrum autyzmu, który zrealizowaliśmy pierwszy raz w 2013 roku. Od tamtej pory zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy 2 obozy wędrowne dla nastolatków, pięć rajdów dla dzieci i młodzieży oraz dwa obozy wędrowne dla całych rodzin.
Zapobiegamy wykluczeniu społecznemu nastolatków rozwijających się w mniejszościowych neurotypach, ze spektrum autyzmu, ADHD i.in. Podczas naszych wyjazdów pracujemy autorską metodą Stosowanej Analizy Potrzeb – rozpoznajemy potrzeby uczestników w obrębie kultury turystycznej, wspieramy samodzielność myślenia i działania. Pokazujemy, jak identyfikować swoje i cudze potrzeby oraz zaspakajać je w bezpieczny sposób.
Cena: 2000PLN/osoba
Mimo galopującej inflacji cieszymy się, że udało nam się utrzymać ceny na poziomie bardzo zbliżonym do poprzedniego roku.
Dorzuć 50, 100, 150. 200 złotych na Fundację Prodeste. Wybierając tę opcję mega pomagasz Fundacji Prodeste działać na rzecz wspierania osób autystycznych w ich środowiskach.
Tu zaczyna się lepsze życie w spektrum autyzmu

Zasada Kciuka #1: Zero terapii
Górska wędrówka jest najlepszą formą wsparcia. Na szlaku każdy odkrywa swoje mocne strony oraz mierzy się ze słabościami. Wędrówka w grupie jest najlepszą lekcją kontaktów międzyludzkich i komunikacji z innymi ludźmi.
Zasada Kciuka #2: Zero ułatwień
Plecak na plecy, kciuk do góry – idę w góry:)
Wszystko idzie z nami: nasze ubrania, śpiwory, a jeśli trzeba, również namioty. Zabieramy jedzenie, picie, kompas i mapę. Staramy się uczestnikom pokazać turystykę kwalifikowaną, zbliżoną do zwyczajnego trekkingu, choć oczywiście dostosowaną do wieku i możliwości uczestników.
Zasada Kciuka #3: Sto procent życia
Kciuk to wędrówka, podziwianie piękna polskich gór, obcowanie z przyrodą. To wspólne spędzanie czasu, rozmowy, posiłki, wygłupy. Każdy dzień jest wypełniony spontanicznością i wysiłkiem. Można poznać siebie, można poczuć jak ciało reaguje na obciążenia. Można iść bardziej osobno, ale można być więcej w grupie – każdy ma możliwość wyboru tego, co najbardziej mu pasuje w danej chwili. Jeden jest silny, za to drugi świetnie orientuje się w topografii – każdy ma szansę się wykazać i dowiedzieć się, w czym jest naprawdę dobry. Nikt nie zostaje w tyle, dbamy o siebie nawzajem. Trzeba iść do przodu, choć czasem bolą nogi, ale na końcu zawsze jest sukces.
Zasada Kciuka #4: Każdy się dokłada
Kciuk nie jest projektem charytatywnym, tylko wyprawą, do której każdy musi się dołożyć. Uczestnicy opłacają swój udział, opiekunowie pracują za symboliczne wynagrodzenie, czasami obsługa schroniska da nam zniżkę, ale jak powiedział klasyk: nie ma darmowych obiadów.
Kiedy?
03.05.2023 – 07.05.2023
Gdzie?
Szlak Orlich Gniazd Jura Krakowsko – Częstochowska
Trasa: Olsztyn – Podlesice – odległość 44 km
Dla młodzieży i dorosłych od 14 roku życia 🙂
Kiedy?
3.05.2023
Spotykamy się u podnóża warowni jurajskiej, w Olsztynie. Pierwszy wieczór i noc spędzimy w pensjonacie U Anny. Na osoby uczestniczące w obozie czekają pokoje z łazienkami o podwyższonym standardzei. Na każdym piętrze pensjonatu znajduje się aneks kuchenny. Przy domu znajduje się duży plac na którym będziecie mogli spokojnie zaparkować i odprowadzić Wasze dzieci na miejsce zbiórki 🙂
Pierwszy dzień wędrówki:
4.05.2023
Z samego rana wyruszamy na szlak. Pierwszego dnia pokonamy 16 kilometrów. Po drodze wdrapiemy się na wzgórze o uroczej nazwie Puchacz. Wzgórze jest porośnięte lasem, w którym występują liczne skałki wapienne. Największe z nich to Skrzat i Soczewka. Przepiękną trasą z Olsztyna dojdziemy do Złotego Potoku. Gdzie będziemy spać w Wichrowych Wzgórzach – uroczym pensjonacie, malowniczo położonym i klimatycznym. Każdy pokój posiada łazienkę a w piwnicy czeka na nas piękna sala w której będziemy się integrować po długiej wędrówce 🙂
5.05.2023
Ze Złotego Potoku wyruszymy w kierunku Bobolic, ponownie pokonując 16 kilometrów malowniczej Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Tym razem na trasie czekają na nas Diabelskie Mosty. Te malownicze, wapienne skały swoją nazwę zawdzięczają poecie Zygmuntowi Krasińskiemu, który bardzo lubił wybierać się na wycieczki piesze w te tereny. Jedna z legend mówi, że do szczeliny między skałami wpadł diabeł, który wypatrywał na Księżycu Pana Twardowskiego. Diabeł miał ogromny problem, by wydostać się z pułapki. Ażeby ponownie w nią nie wpaść – wyczarował między skałami pomosty.
Ten dzień kończymy w Jurajskiej Chacie gdzie spędzimy kolejną noc dosłownie tuż, tuż – pod murami średniowiecznego zamku, który jako jedyny na Jurze został całkowicie przywrócony do dawnej świetności.
Drugi dzień wędrówki:
Trzeci dzień wędrówki:
6.05.2023
Trasa na odcinku Bobolice – Podlesice i ostatnie kilometry do zdobycia. Ponieważ będziemy już na pewno dość zmęczeni – ostatniego dnia pokonamy tylko 9 km 🙂 Na trasie przejdziemy przez malowniczą wioskę Zdów, która słynie z kolorowych domów i pięknych ogrodów a co szczególnie ważne… W Zdowie jest sklep 😉 Każdy wędrowiec wie, że to jeden z najważniejszych punktów każdej wycieczki.
W Podlesicach noc spędzimy pod namiotami. Bo jak kończyć, to naprawdę z klasą!
7.05.2023
I to już koniec naszej wędrówki Szlakiem Orlich Gniazd 🙁 Nie martwcie się jednak, bo to wcale nie koniec przygody! Już we wrześniu zapraszamy na kolejny etap. Tym razem wyruszymy z Podlesic, by najpiękniejszymi trasami Jury powędrować w kierunku Krakowa. Do domów wyruszamy z Gościńca Jurajskiego położonego naprzeciwko naszej ulubionej i wielokroć odwiedzanej (a także zapewne znanej części z Was) bazy Trafo Base Camp <3
Nowoczesną rehabilitację społeczną i wsparcie dla osób w spektrum autyzmu na trasie realizują wspólnie Fundacja Prodeste i nasniegu.pl
z wykorzystaniem autorskiej metody wsparcia osób w spektrum – Stosowanej Analizy Potrzeb