Sklep
„Człowiek w spektrum autyzmu. Podręcznik pedagogiki empatycznej”
38,00 zł – 43,00 zł
Autor: Joanna Ławicka
Liczba stron: 194
Data wydania: 2019
Ilustracje: Weronika Ławicka
ISBN: 978-83-952596-1-6
Druga publikacja dr Joanny Ławickiej, autorki popularnej książki „Nie jestem kosmitą, mam zespół Aspergera”, współzałożycielki Fundacji Prodeste.
Zawartość…
Jeżeli poszukujesz odpowiedzi na pytanie jak wspierać osoby w spektrum autyzmu, niezależnie od ich możliwości intelektualnych, komunikacyjnych i społecznych. Jeżeli chcesz poczuć czym jest empatia dwukierunkowa, uwzględniająca wszystkie warianty neurotypów. Jeżeli chcesz znaleźć narzędzia skutecznej komunikacji, budowania relacji i unikania przemocy… Tak, to jest książka dla Ciebie.
Na dobry początek, mały fragment wstępu…
„Książka, którą trzymasz w rękach, ma służyć do czytania, a nie studiowania. Słowo „podręcznik” użyte w tytule powinno być rozumiane dosłownie, niczym z autystycznego słownika. Nie oznacza, że książka ta jest podręcznikiem w znaczeniu szkolnym, akademickim. To podręcznik, czyli coś, co powinno być „pod ręką”. Albo „pod ręcznikiem”, jeżeli uznasz, że w jakiś sposób tam się bardziej przyda. Nie mnie oceniać.
Jeżeli ten żart językowy przypadł ci do gustu – jesteś na dobrej drodze. Czytając kolejne strony, będziesz mieć okazję, żeby lepiej zrozumieć i poznać sposób myślenia i postrzegania osób autystycznych. W tym miejscu chcę zwrócić uwagę na bardzo istotną rzecz: na słowa. Słowa są ważne, bo to nimi opisujemy otaczającą nas rzeczywistość i dzięki nim możemy przekazywać sobie nawzajem własne spojrzenie na świat. To za pomocą słów wywieramy wpływ na emocje innych oraz na to, jak interpretujemy doświadczane przez nas zjawiska.
(…)
Moją intencją nie było pisanie książki naukowej. Zbyt wiele mamy na rynku publikacji, w których najważniejszym jest ustawiczne powoływanie się na ogrom badań. Cóż, nauka ma to do siebie, że się rozwija. Każdego dnia publikowane są dziesiątki, o ile nie setki nowych doniesień. Naukowcy na całym świecie biorą pod lupy czasem absurdalnie wąskie aspekty funkcjonowania człowieka. Ta wiedza jest nam bardzo potrzebna, pozwala lepiej zrozumieć poszczególne zjawiska i porównywać obserwacje ludzi z różnych zakątków świata. Jednocześnie odnoszę wrażenie, że w tym gąszczu analiz tracimy z oczu to, co najważniejsze: Człowieka.
Moja książka jest o ludziach. O ludziach, których obecność w świecie jest niezbędna, którzy nierzadko wnoszą do rzeczywistości rzeczy nowe, unikatowe i wpływające na rozwój świata. O ludziach, którzy postrzegają inaczej i inaczej myślą. Inaczej niż większość. Jednak „inaczej” nie znaczy „gorzej”.
O ludziach wybitnie zdolnych, o ludziach całkiem „przeciętnych”, a także tych niepełnosprawnych intelektualnie. Piszę o nich wszystkich, ponieważ wszystkie te osoby znajdziemy w spektrum autyzmu – i niezależnie od poziomu zdolności intelektualnych, wszyscy oni są przede wszystkim Ludźmi.”